Haber

Lukashenko ve Putin, Birliğin Durumu’nun güvenlik konusunu görüştü

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus-Rusya Birliği Devletinin güvenlik konusunu görüştü.

Belarus Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin telefon görüşmesinde ekonomik, siyasi ve güvenlik konularında iş birliğinin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Birlik Devleti çerçevesindeki eylemlerin Rusya’nın güvenliğini sağlamaya yönelik olarak özellikle Belarus ile görüşüldüğüne dikkat çekilirken, her iki liderin de görüşme tarihini yakın zamanda belirleme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Yaptırımlara karşı alınacak tedbirler ve ithal ikamesi konularına ilişkin işbirliğinin her alanında her iki ülke hükümetlerine verilen talimatların uygulanmasının takibinin yüz yüze görüşmede ele alınacağı kaydedildi. Birlik Devleti Bakanlar Kurulu toplantısının şubat ayında yapılması planlanıyor.

Açıklamada, Birlik Devleti Yüksek Kurulu’nun da Nisan veya Mayıs ayında yapılmasının planlandığına işaret edilirken, devlet liderlerinin bu toplantıya hazırlık konusunu görüştüğü kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu