Yaşam

Ofiste çay içenlere kötü haber: Gözden asla kaçmaz! ‘Sağlık için büyük risk’

Ofiste çay kahve içmek herkesin hızlıca yaptığı bir aktivitedir. Özellikle stresli anlarda sakinlik sağlayan ofis çayları ve kahveleri, çay tiryakilerinin bir numaralı tercihi oluyor. Ancak yapılan araştırmalar iş yerinde tüketilen bu içeceklerin sağlığa faydaları olduğunu göstermiştir.

Elleri yıkamamak bakteriye neden olur!

Liverpool Tropikal Tıp Okulu’ndan bir mikrobiyolog olan baş araştırmacı Dr. Adam Roberts, özellikle insanların tuvalete gittikten sonra ellerini düzgün bir şekilde yıkamadıklarını veya hiç yıkamadıklarını, bu nedenle bakterilerin kolayca çoğalabileceğini açıkladı. “Bunun potansiyel zincirleme etkisi, enfeksiyona daha duyarlı olan birinin aynı yüzeylere dokunması durumunda hastalanma riskiyle karşı karşıya kalabilmesidir.” söz konusu.

Birçok günlük üründe bulunur

Ortak mutfak alanlarından ve ofis alanlarındaki inşaat işçisi alanlarından alınan sürüntüler, Escherichia coli türü de dahil olmak üzere günlük eşyalarda bulunan birçok farklı bakteri türünü keşfetti. Bu bakterilerin ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Buzdolabının kapı kollarına özellikle dikkat edin!

Uzmanlar ayrıca her eşyanın mantarla dolu olduğunu söylerken, buzdolabı kapı kolları en çok etkilenen ve hijyenik olmayan bölge.

Uzman Dr. Adam, “Unutulmaması gereken en önemli şey, bu bakterilerin çıplak gözle tamamen görülemeyeceğidir. Dolayısıyla bu ürünler temiz görünseler de aslında birçok farklı mikrobu barındırabilirler.” sözlerini kullandı.

asarcikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu