Haber

Gazze Şeridi’ndeki hükümet BM’nin tüm yardımı yönlendirmesini bekliyor

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde hükümet, Refah Sınır Kapısı’ndan gelen yardımların Birleşmiş Milletler’in (BM) ilgili kuruluşundan Gazze’nin tamamına yönlendirilmesini beklediklerini belirtti.

Hamas’a bağlı hükümetin Gazze’deki Basın Bürosu Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, Refah Sınırı’ndan yardım alan BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’ndan (UNRWA) yardım beklediklerini söyledi. Kapı, yardımları şehrin çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Her zaman Gazze’nin insani, tıbbi ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik güvenli bir koridor açılmasının önemine vurgu yapan Maruf, koridorun aynı zamanda yaralıların uygun tıbbi bakım alabilmeleri için çıkışlarına da imkan vermesi gerektiğini belirtti.

Sınırlı yardım Gazze’deki insani felaketi değiştirmeyecek

Maruf, “Geçici olarak açılan Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan gelecek sınırlı yardım, şehirdeki insani felaketi değiştirmeyecektir.” söz konusu.

Bölgedeki durumun ciddiyetine dikkat çeken Filistinli yetkili, “Refah Sınır Kapısı’nın kalıcı olarak açılması gerekiyor çünkü yakıt neredeyse tükendi, ilaç ve tıbbi malzeme stokları tükendi ve en düşük seviyesine ulaştı.” dedi.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin Mısır ucundaki Refah Sınır Kapısı’nın, bölgeye girebilecek sınırlı insani yardımlar için bugün geçici olarak açıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu