Haber

Filistin Halk Partisi Sözcüsü: İsrail, Filistinsiz bir Filistin istiyor

Filistin Halk Partisi Uluslararası İlişkiler Sekreteri ve Dünya Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Aqel Taqz, 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Taqz, ‘İsrail’in katliamı Gazze ve Hamas’la sınırlı değil’ dedi ve şunları söyledi: “Ortadoğu’daki tüm sorunların tek nedeni işgalcilerdir.”

Artı Gerçek’ten Emre Ünsallı’ya konuşan Filistin Halk Partisi Sözcüsü Taqz, 7 Ekim’deki Gazze saldırısı öncesinde İsrail ordusunun Batı Şeria’ya yönelik saldırılarında binlerce Filistinlinin öldürüldüğüne dikkat çekerek, “Batı Şeria’daki durum Gazze’deki durumdan daha iyi değil.” ifadelerini kullandı.

‘Batı Şeria’da her gece 60-70 kişi öldürülüyor’

Taqz sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü İsrail ordusu Gazze’ye saldırmadan önce, Ekim ayındaki bu olaydan önce Batı Şeria’da Filistinlilere saldırıyorlardı. Batı Şeria’da hastanelere, çiftliklere saldırıyor, Filistinlilerin mallarını yakıyorlardı. Bu Gazze’ye saldırı 7 Ekim’de başladı. “Batı Şeria’da 2008’den beri her gece ortalama 60 ila 70 kişi öldürülüyor. Bu da en az 2 bin 300 kişi anlamına geliyor. Batı Şeria’daki genel durum budur.”

‘İSRAİL FİLİSTİNSİZ BİR FİLİSTİN İSTİYOR’

İsrail’in Filistinsiz bir Filistin istediğini söyleyen Taqz, İsrail’i ancak uluslararası toplumun durdurabileceğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Maalesef 30 yıllık müzakerelerin ardından İsrail, Filistinlilere herhangi bir hak vermek istemiyor. Uluslararası güçler İsrail’e her türlü imkânı sağlıyor. Gazze’deki direniş yasaldır. Filistin halkının dayanışma hakkı vardır. Ve ABD bu sorunları çözmeye istekli değil. İsrail, Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik her türlü eylemi gerçekleştiriyor.

Bu İsrail şiddetini durdurmak ve Filistin halkını desteklemek uluslararası toplumun görevidir. Son 20 yıldır ABD gelip Filistin’i işgal etti. Afganistan ve Suriye’yi de yok etti. “Ortadoğu’daki tüm sorunların tek nedeni işgal ve işgalcilerdir.” (DIŞ HABER)

habergolcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu