Haber

Başkan Soyer, Osmaniye’de yıkılmayan köy enstitüsünü örnek gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremden etkilenmeyen Osmaniye Düziçi Köy Enstitüsü binasını ziyaret etti. İzmir’de açılacak ziraat lisesinin köy enstitülerinden ilhamla kurulacağına değinen Önder Soyer, bilime işaret ederek “Demir yok, çimento yok ama akıl var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Osmaniye tipi deprem kapsamında zarar görmeyen Düziçi Köy Enstitüsü’nü ziyaret etti. Önder Tunç Soyer, cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin aydınlanma yuvası olan ve 1954’te kapatılan köy enstitüsü mezunlarıyla saha çalışması yaptı. Mezunlarla tarihi İrfan Çeşmesi’nde hatıra fotoğrafı çektiren Önder Soyer, Enstitü ile özdeşleşen, ardından Eğitim Müzesi’ni gezdi.

“75 yıl önce yapılan binalar hala ayakta”
Düziçi Köy Enstitüsü’nde konuşan Lider Soyer, “1962, 1969 mezunlarımız ve eski öğretmenlerimizle şu anda Düziçi Köy Enstitüsü’ndeyiz. 75 yıl önce yapılmış binalar burada duruyor. Ayrıca, bugün bize ilham veren ve geleceği planlamamıza rehberlik eden değerli bir miras var. Yok olmasına izin vermeyeceğiz. Buraya güzel bir müze yapılmış. Daha uygununu, daha kapsamlısını İzmir’de yapacağız.

Bu devlet köy enstitülerini nasıl katletti? bizi rahatsız etmiyor. Hayret ve hayretle izliyoruz. Gittiğimiz her köy enstitüsünde aynı duyguyu yaşıyoruz. Bu değerli mirasın yaşatılması ve torunlarımıza gelecek nesillere aktarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

“Demir yok, çimento yok ama akıl var”
Başkan Soyer, “Dünyada eğitim uygulamaları adına belki de en keyifli modellerden biri. Onu sonuna kadar savunacağız. İzmir’de kuracağımız ziraat lisesinde köy enstitülerinden ilham alarak kendimize bir yol haritası çizeceğiz. Bugün bu sarsıntıya rağmen buradaki yapıların dimdik ayakta olduğunu görüyoruz. O zaman demir yok, çimento yok ama sebep var. Bir zihniyet yapısı var. Akılla yapılan bir tesis var. Akılla oluşturulmuş bir eğitim müfredatı vardır. Bu nedenle öğrenecek ve hatırlayacak çok şeyimiz var” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-mudurnu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu