Ekonomi

Bakan Nureddin Nebati: Mükelleflerin bürokratik süreçleri kısaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlığın temel amaçlarından birinin bürokratik süreçleri kısaltacak, verilen hizmetlerin süresini kısaltacak, hem insan kaynağının hem de Aktif kullanım zamanı.

Resmi Gazete’nin bu sayısında yayınlanan açıklamada Nebati, Ticaret Bakanlığı’nın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bazı işlemleri elektronik ortamda bildirdiği için “bu bildirimlerin mükellefler tarafından yapılan bildirimler olarak kabul edilmesini” sağladıklarını vurguladı. ticaret siciline tescil ettirilmesi zorunludur.

“Bu kapsamda, mükelleflerimizin işyeri açma, şube açma-kapama, adres değişikliği, tür değişikliği, tasfiyeye girme, tasfiyeden vazgeçme, tasfiyeyi kapatma ve unvan değişikliği işlemlerini vergi dairesine ayrıca bildirme yükümlülüğünü kaldırdık. “Vergi dairelerine 400 bine yakın tebligat yapıldı. Bundan sonra mükelleflerimizin söz konusu işlemler için vergi dairesine giderek tebligat yapmaları mümkün olmayacaktır.”

Nebati, önümüzdeki dönemde yeni işlemlerin Ticaret Bakanlığı’ndan elektronik ortamda alınması halinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanacak duyuru ile mükelleflerin bu işlemlere ilişkin bildirim yükümlülüğünün ortadan kalkacağını bildirdi. arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bakanlık olarak mükelleflerimizin bildirim yükümlülüklerini azaltan ve bürokratik süreçleri kısaltan uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu