Ekonomi

Zorunlu trafik sigortası primlerinde değişiklik yapıldı

Investing.com – Karayolları Motorlu Taşıtlarının Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esaslarına İlişkin Yönetmeliğe eklemeler yapıldı.

Trafiğe yeni başlayanlar için hasarsızlık prim oranlarını düşüren ve primlerini artıran kararın detayları şöyle:

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), orijinal denklik belgesi olan modüllere bu Yönetmelikte düzenlenen oranlara ek olarak %20’ye kadar indirim uygulayabilecek. hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde tekrar kullanılabilir modüller tercih edilmektedir. .

Zorunlu trafik sigortasında prim tutarları, Mayıs ayı itibarıyla bir önceki aya ait azami prim fiyatı üzerinden aylık %2 oranında artırılacaktır.

SEDDK, hasar sıklığı, hasar maliyetleri ve diğer hususlar dikkate alınarak bu oranı sıfıra indirmeye veya ikiye katlamaya yetkili olacaktır.

En az 5 sigortalılık süresi 7. Basamakta olan işletmecilerde, sigorta sözleşmesi süresi içinde tazminat ödenmezse bir sonraki sigorta sözleşmesinde 8. Basamak uygulanacaktır.

1. Kademedeki işletmeciler için sigorta süresi içinde 3 veya daha fazla tazminat ödemesi yapılması durumunda bir sonraki sigorta sözleşmesinde 0. kademe uygulanacaktır.

1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak azami primler, Nisan 2023’te uygulanan araç kümesi bazında 4’üncü kademe azami prime %5 eklenerek uygulanacaktır.

Prim indirimi kısmına dahil olanlar 5. kademe için %10’dan %5’e; Kademe 6 için %22’den %20’ye ve kademe 7 için %42’den %40’a düşürüldü.

Yönetmelik 15 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Yazar: Necdet Erginsoy

mamakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu