Haber

Zonguldak’ta 2013 maden faciası davası devam ediyor

Zonguldak’ta 2013 yılında yaşanan ve 8 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili dönemin TTK yöneticileri ve müteahhit firma yetkililerinin de aralarında bulunduğu 9 sanığın davasına devam edildi.

TTK Kozlu İşletme Müdürlüğü’ne bağlı madende 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen metan gazı patlamasında 8 maden işçisi hayatını kaybetmiş, 8 maden işçisi ise yaralanmıştı. Yüklenici firmanın yer altı galerisinin açılış çalışması sırasında meydana gelen facianın ardından Star İnşaat Genel Müdürü Ş.SD ve firma yetkilileri EK, “Taksirle bir veya daha fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. “. AA hakkında beraat kararı verildi. Temyiz edilen karar Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından yeniden incelendi. Ceza Dairesi, sanıklar Ş.D., EK ve AA hakkında verilen kararı bozarak, 3 sanığın yeniden yargılanmasını talep ederek, belgeyi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Ekim 2022’de 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, aralarında dönemin TTK yetkililerinin de bulunduğu 6 sanık hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçundan hapis cezası istenerek dava açılmıştı. “görevi kötüye kullanmak”. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 sanık hakkında verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu ve “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan yargılamanın yenilenmesi istendi. Her iki dava da birleştirildi.

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan MA’nın yanı sıra tarafların avukatları ve madenci yakınları katıldı. Sanık avukatları, bozma kararına karşı mahkemeyi savundu. Duruşma, sanıkların EK’nin bozma kararını savunması ve belgedeki diğer eksikliklerin giderilmesi amacıyla 3 Mayıs’a ertelendi. -ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu