Haber

G7 ülkeleri Ukrayna’ya destek sözlerini yineledi

ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkeleri, yayınladıkları ortak bildiriyle Ukrayna’ya destek sözlerini doğruladı.

Almanya’nın dönem başkanı olduğu G7 ülkeleri liderlerinin çevrimiçi toplantısında kabul edilen ortak bildiride, “Ukrayna’ya sarsılmaz desteğimizi yeniden teyit ediyoruz ve Rusya’nın devam eden savaşı karşısında Ukrayna ile dayanışmamızı ifade ediyoruz.” ifadeler yer aldı.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki kritik altyapılara yönelik “insanlık dışı ve vahşi” saldırıları kınandı ve sivillere yönelik eylemlerinin savaş suçu teşkil ettiği hatırlatıldı.

Amaçlarının, Rusya’nın acımasız savaşı nedeniyle zarar gören veya tahrip olan kritik altyapının onarımı için son ödemeyi yapmak olduğunu vurgulayan açıklamada, “Savaş suçları ve diğer mezalimlerin cezasız kalmaması gerekir. Rusya’nın sorumsuz nükleer söyleminin kabul edilemez olduğunu bir kez daha teyit ediyoruz ve Rusya’nın bu sorumsuz tavrını yeniden teyit ediyoruz” denildi. kimyasal, biyolojik veya nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılmasının ciddi sonuçları olacağı” değerlendirmesine yer verildi.

G7 ülkeleri ayrıca Rusya’nın savaşı derhal durdurmasını ve Ukrayna topraklarından tamamen ve koşulsuz olarak çekilmesini talep etti.

Deklarasyonda Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasından duyulan memnuniyet de dile getirildi.

G7 ülkelerinin de İklim Kulübü kurduğu, asıl amacın sektörü iklim dostu bir şekilde yeniden yapılandırmak olduğu vurgulandı.

Bildiride, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’ndan (OECD), Uluslararası Güç Ajansı (IEA) ile birlikte İklim Kulübü için süreksiz sekreteryaya ev sahipliği yapması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu