Haber

AB’den Gazze’ye ilişkin açıklama: Bu uluslararası insani hukuka aykırıdır

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in dünden bu yana hava ve kara operasyonlarını yoğunlaştırdığı, internet ve telefon bağlantısının tamamen kesildiği Gazze’deki duruma ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından bir açıklama paylaşan Josep Borrell, “Ağır bombardıman devam ederken Gazze mutlak bir karartma ve tecrit altındadır.” Borrell, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) “elektrik, yiyecek ve suyun bulunmadığı Gazze’deki halkın çaresiz durumu konusunda uyarıda bulunduğunu” hatırlattı.

‘SİVİLLERE YÖNELİK TÜM SALDIRILARI KINIYORUZ’

“Çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil öldürüldü. Bu, Uluslararası İnsani Hukuka aykırıdır” diyen Borrell, “İnsani yardıma erişim için çatışmaların derhal durdurulması gerekiyor.” Borrell sözlerine şöyle devam etti:

İsrail’e yönelik devam eden ve ayrım gözetmeyen roket saldırıları da dahil olmak üzere sivillere yönelik tüm saldırıları kınıyor ve rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu